Obec Raškovice

Obsah vybrané stránky

Kultura

TZ_Červnové komentované prohlídky připomenou významnou průmyslovou historii Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí

30. května 2017, 10.26

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek na začátku měsíce června připomene významnou průmyslovou historii Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí. Návštěvníci tak budou mít možnost poznat nejen Frýdek-Místek jako město s bohatou historií textilního průmyslu, ale také Frýdlant nad Ostravicí, kde byly železárny založeny už před polovinou 17. století.

V sobotu 3. června se zájemci vydají po stopách textilek ve Frýdku-Místku, které měly v minulosti velký vliv na architekturu města. Na tehdy periferních částech byly postupně budovány jednotlivé provozy. V 9.00 hodin se tak mohou zájemci dostavit na místecké náměstí Svobody a v průběhu dvou hodin si společně s historikem připomenout provozy  Czajanka, Elzera a Herliczky.

„Historie textilnictví ve Frýdku-Místku je stará jako město samo. Vždy se tu dařilo tkalcům a soukeníkům, kteří své výrobky prodávali na místě i rozváželi do širokého okolí. V průběhu první poloviny 19. století už byly ve Frýdku i v Místku zakládány textilní továrny. Poslední podstatnější stavební akce probíhaly před hospodářskou krizí, která u nás vypukla naplno ve 30. letech minulého století,” poznamenává historik Petr Juřák, který ve svém výkladu připomene vývoj textilní výroby ve městě, jež ve druhé polovině 20. století proslavila značka Slezan.

O týden později, v sobotu 10. června, se ve Frýdlantu nad Ostravicí v 9.00 hodin uskuteční jedinečná komentovaná prohlídka věnovaná frýdlantské litině a smaltu. Právě odvětví jako železárny a výroba smaltovaného zboží v minulosti sehrály významnou roli při rozvoji města a přispěly tak k jeho věhlasu.

Frýdlant nad Ostravicí je svou rozlohou i počtem obyvatel městem malým. Přesto hrál v minulosti v regionu významnou roli. Vliv na to měly především železárny, které byly založeny již ve 40. letech 17. století, a továrna na smaltované nádobí. V současné době si pak Frýdlant nad Ostravicí získal věhlas především jako centrum uměleckého smaltu. Účastníci se tak s Petrem Juřákem vydají na místa připomínající minulost spojenou s kovem v různých podobách. „Prohlédnou si například litinový kříž u kostela sv. Bartoloměje, litinový náhrobek rodiny Homoláčů nebo v ulici města umístěné originální lampy se smaltovými prvky. Zavítají také do Galerie uměleckého smaltu a litiny či do dílny zaměřené na výrobu uměleckého smaltu, v níž se nachází i malá expozice dnes už historické produkce smaltových výrobků. V dílně se budou moci také podívat pod ruce umělcům, kteří zde ze smaltu tvoří svá díla a představují tak novodobou historii smaltu,“ láká na prohlídku ředitelka pořádajícího Beskydského informačního centra Monika Konvičná.

Obě prohlídky se konají zdarma a za každého počasí.

 

S pozdravem

  

Lucie Talavašková

marketingový manažer

 

Popis: bic do podpisu

 

Beskydské informační centrum Frýdek≈Místek, p. o.

Náměstí Svobody 6, 738 01 Frýdek-Místek

e-mail:  
tel: +420 558 436 887

www.visitfm.cz

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Kultura  

 » Kultura  » Kulturní akce  

 » Sport  » Ostatní sporty  

 » Obecní úřad  » Dokumenty  

Poslat článek Diskuse (0) Autor: Eva Raková Přečteno: 453x

 

 

 

 

 

 

Ostatní

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

    Září 2017    

Den, kdy probíhá nějaká akce
je podtržen.

 

Anketa

Jakou dovolenou letos plánujete?

 

V ČR pobytovou

49.8%

49.8%

 

V ČR poznávací

12%

12%

 

Zahraniční pobytovou

13%

13%

 

Zahraniční poznávací

12.5%

12.5%

 

Ještě nevím

12.7%

12.7%